Poniższa instrukcja powstała z chęci przybliżenia Państwu technologii układania kamiennych mozaik.  Proces przyklejania plastrów z mozaiką jest nieco bardziej skomplikowany, niż układanie tradycyjnych płytek. Dlatego w przypadku gdy ściana ma dość nieregularne kształty lub jeżeli pragną Państwo, aby praca była wykonana szybko i profesjonalnie, zachęcamy do skorzystania z usług doświadczonej ekipy.  Ale przy odrobinie cierpliwości powinien sobie poradzić z tym każdy majsterkowicz. Warto jednak stosować się do kilku zasad. Mamy nadzieję, że artykuł ten rozwieje przynajmniej część Państwa wątpliwości.

Co warto wiedzieć?

łączenie mozaiki QuickFit krok 1 łączenie mozaiki QuickFit krok 2 łączenie mozaiki QuickFit krok 3

  

W większości naszych mozaik zastosowany jest system, który dzięki nieregularnym brzegom plastrów pozwala uniknąć „efektu łączenia” i uzyskać jednolitą powierzchnię.

1.  Przygotowanie podłoża
                 

 

  • Przed przystąpieniem do prac należy zadbać, aby podłoże, na którym będzie przyklejana mozaika było gładkie, czyste, suche oraz stabilne.
  • Następnym krokiem powinno być gruntowanie – dzięki temu poprawia się przyczepność podłoża oraz zmniejsza chłonność.
  • Jeżeli mozaika ma być przyklejana na zewnątrz warto wzmocnić ściany siatką z włókna szklanego. Pozwoli to uniknąć pękania kleju pod wpływem czynników atmosferycznych. Również na kominkach, gdzie wysoka temperatura może powodować pękanie.
  • W  oczku naszego inwestora wykonawca zamiast zwykłego kleju do siatki zastosował specjalny klej spełniający funkcję hydroizolacji. Jest to świetne rozwiązanie również dla pomieszczeń, w których ściana lub posadzka jest narażona na bezpośredni kontakt z wodą, czyli: łazienki, sauny, baseny,  gabinety SPA. W tego typu miejscach wskazane jest stosowanie wszelkich membran wodoodpornych, aby uniknąć przedostawania się wody pod tafle mozaiki.

2. Klejenie

                 

  • Ważny jest wybór odpowiedniej zaprawy klejowej. Powinna być ona przystosowana, w zależności od potrzeb, do używania wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczeń. Zalecą się stosowanie białych zapraw lateksowych. Przy klejach kolorowych istnieje ryzyko, że zabarwią kamień, zwłaszcza biały.
  • Klej nakładamy pacą zębatą na tzw. „grzebień”. Za jednym razem nie należy nakładać kleju na zbyt dużą powierzchnię, aby nie zaczął wiązać zanim ułożymy mozaikę. Trzeba również szybko usuwać zabrudzenia z kleju na kamieniach, gdyż po zaschnięciu trudno będzie je usunąć.
  • Plastry łapiemy obiema rękami i umieszczamy na ścianie. Następnie delikatnie dociskamy czystą pacą, pamiętając aby każdy kamyk miał dostęp do kleju, ale był w nim zanurzony maksymalnie do połowy swojej wysokości . Nie należy dociskać palcami pojedynczych kamieni, ponieważ  mogą „klawiszować” i nie uzyskamy równej powierzchni.

3. Fugowanie

                 

  • Po odczekaniu odpowiedniego czasu możemy przystąpić do fugowania. Przed tą pracą zaleca się nałożenie na mozaikę impregnat, aby uniknąć przebarwień na kamieniach. Warto wykonać próbę fugi w mało widocznym miejscu.
  • Fugę nakładamy po małym kawałku, tak aby dokładnie wypełniała każdą szczelinę. Następnie, po lekkim wyschnięciu,  zdejmujemy jej nadmiar pacą lub wilgotną gąbką. Można również użyć twardej szczotki. Najlepszy, trójwymiarowy efekt kamieni, zwłaszcza przy zastosowaniu otoczaków, uzyskuje się po wybraniu jak największej ilości fugi.

4. Impregnacja

  • Po ułożeniu mozaiki, aby ją zabezpieczyć oraz wydobyć naturalny kolor, warto pokryć kamienie dobrej jakości impregnatem. Czynność tą najlepiej powtarzać co 2-3 lata. Pozwoli to przez długi czas cieszyć się doskonałym efektem.
 

Zachęcamy też do obejrzenia filmiku: 

Instrukcja montażu mozaiki kamiennej InduStone

 

Jeżeli nadal mają Państwo pytania i wątpliwości zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą:

Dariusz Kwaśniak

Tel.: 507 012 700