Sypialnia jest najważniejszym miejscem w domu. W niej nie tylko śpimy, ale i rozmyślamy, odpoczywamy, relaksujemy się, czytamy, czy nawet (o zgrozo!) oglądamy telewizję. Jest to też świątynia miłości, warto więc zadbać o jej wystrój, abyśmy mogli tak wiele ważnych życiowo potrzeb zaspokajać w odpowiednich do tego warunkach.

Urządzając sypialnię, zwróćmy uwagę na kilka strategicznych punktów, które decydują o ostatecznym rezultacie:

Kolory ścian

Przyjmuje się, że niezależnie od mody, kolorami najbardziej odpowiednimi do sypialni są te cieliste, dosyć neutralne i ciepłe. Są łagodne dla oka, przytulne i nie utrudniają relaksu oraz zasypiania. Warto też wiedzieć,że wielkość sypialni można łatwo zmienić, posługując się kilkoma wskazówkami.

Przy doborze kolorów ścian w sypialni trzeba uwzględnić jej wielkość oraz ilość światła wpadającego przez okno. Małe sypialnie ulegną optycznemu powiększeniu dzięki jasnym barwom, które jeśli nie będą matowe, mogą ładnie odbijać światło. W sypialni dużej można zagrać ciemniejszymi, ciepłymi barwami, aby uczynić ją bardziej przytulną. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli chcemy pomalować ściany w sypialni na różne kolory, trzeba wziąć pod uwagę światło dzienne, które sprawia, że ściana naprzeciwko okna jest zawsze oświetlona i jasna, a ściana, na której jest okno, pozostaje w cieniu. Najnowsze trendy wnętrzarskie sugerują dobór kolorów natury, ziemi, a co za tym idzie, modne są teraz zielenie, brązy, brązy łamane szarościami, denim, a także kolory egzotycznych kwiatów i owoców, ale te ostatnie tyczą się raczej dodatków niż całych ścian.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/131097039129793999/

Materiały

Sypialnia, poprzez swój charakter wymaga materiałów miękkich, przyjemnych i ciepłych. Wykładziny są może i ciepłe, tłumią też dźwięki, ale krytykowane są ze względu na ich niehigieniczność. Stąd też podłoga w drewnie jest idealnym rozwiązaniem. Warto też położyć efektowny puchaty dywanik obok łóżka, aby zaoszczędzić zagrzanym w łóżku stopom szoku kontaktu z chłodną podłogą. Doskonałe będą miękkie, puszyste poduszki, narzuta na łóżko z przyjemnego w dotyku materiału czy wygodny fotel. Jeśli ściany w sypialni utrzymujemy w bardzo neutralny klimacie, warto urozmaicenie kolorystyczne wprowadzić w takich właśnie dodatkach.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/467811480018687935/

Oświetlenie

Oświetleniem w sypialni także możemy zagrać tak, aby zredukować ewentualne mankamenty budowy pomieszczenia. Sypialnia jest miejscem, gdzie możemy sobie pozwolić na bardziej dyskretne oświetlenie, a wręcz zrezygnować z głównego oświetlenia umieszczonego w centralnej części sufitu. A więc lampy umieszczone na ścianach na wysokości linii wzroku mogą optycznie powiększyć pokój, a lampy ścienne usytuowane bliżej sufitu mogą sprawić, że pomieszczenie wydawać się będzie wyższe. Ważne są lampki przy łóżku oraz odpowiednie oświetlenie biurka czy toaletki, jeśli znajduje się w sypialni.


Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/346355027574550014/

Prywatność

Sypialnia, jak przystało na świątynię nie tylko spokoju, ale i miłości, wymaga wygłuszenia. Jeśli mamy dzieci, to warto zwrócić uwagę na fakt, że jakkolwiek w pierwszych latach ich życia należy mieć je blisko i pod nadzorem, tak później sypialnia rodziców powinna być w miarę możliwości odseparowana od reszty domu. Idealna wydaje się być sypialnia z łazienką i garderobą w innej części domu. Nie można zapomnieć, że relacją dominującą w domu jest ta pomiędzy rodzicami, warto więc ją pielęgnować bez obawy, że każdy przejaw ich życia miłosnego przetoczy się echem przez cały dom. Więc jeśli nie mamy domu wystarczająco dużego, aby sypialnia pary mogła znaleźć się w pewnym oddaleniu od sypialni reszty domowników, to warto rozważyć wygłuszenie pomieszczenia. Efekt stłumienia głosów można uzyskać też dzięki uszczelnieniu drzwi, użyciu miękkich i grubych tapet i wykładziny czy dywanu - uogólniając, materiały pochłaniają dźwięki.

W sypialni zaspokajamy bardzo ważne dla życia potrzeby snu, relaksu, wypoczynku, miłości. Warto więc urządzić ją tak, aby temu sprzyjała, tym bardziej że obecna moda wnętrzarska dostarcza tak wielu inspiracji.

Pozostałe źródła:

https://pl.pinterest.com/pin/761741724443532268/

https://www.facebook.com/IdeiasPersonalizadasAnaClaudiaTravassos/