Wspomnienia z dzieciństwa, wakacje na wsi u babci czy cioci, stare, pozornie niepasujące do siebie przedmioty, krochmalone pościele i bieżniki, rozwalająca się stodoła, spękane drewno, bielone ściany, poranne pianie koguta, zapach świeżo pieczonego chleba i ubrań suszonych na słońcu, poziomki zrywane z krzaczka wśród aromatu dzikich ziół - styl rustykalny bliski jest osobom, które wciąż czują magię dawnej wsi i chcą ją przywołać w swoim domu dzięki dodatkom, które działając na wyobraźnię, poruszają pamięć.Słowo rustykalny wywodzi się od angielskiego słowa ​rustic, co oznacza “wiejski”, “chłopski”. Współczesny styl rustykalny jest bardziej świadomy i przemyślany niż tradycyjna, wiejska chata, z której styl ten zapożyczył najważniejsze elementy oraz atmosferę swojskości i przytulności. Trudno sobie wyobrazić, aby kiedyś wyszedł z mody, gdyż przywołuje wiele wspomnień, skojarzeń, jest ciepły i sentymentalny. Dzięki niemu wnętrza są przyjemne i osobiste, nie ma w nich miejsca na często bezosobową surowość stylu skandynawskiego czy postindustrialnego.Materiały rustykalne

Styl rustykalny kocha naturalne materiały takie jak drewno - zwłaszcza stare, spękane z widocznymi sękami i słojami, len w naturalnym lub bielonym kolorze, wiklina i ​kamień​. Pasować też będzie ceramika, zwłaszcza zdobiona w taki sposób, aby kojarzyła się z dawną, wiejską chatą. Dopuszczalne są także metale takie jak żelazo, miedź czy cyna. W rustykalnym wnętrzu doskonale odnajdują się takie elementy jak stare, drewniane, dosyć toporne skrzynie, stołki, ławy, kredensy czy nawet część wiekowej drabiny. Rzeczy te mogą w nowych wnętrzach mieć inne zastosowanie niż pierwotne. W tym wypadku ograniczeni jesteśmy jedynie wyobraźnią. Ściany mogą być wyłożone zarówno drewnem, jak i ​mozaiką z kamienia naturalnego. Świetnie zagrają też kafle stylizowane na dawne, zwłaszcza zastosowane na tradycyjnym piecu. Tekstylia także muszą być naturalne, stąd też duża popularność płócien lnianych i bawełnianych, zarówno tych o drobnym splocie, jak i tych zgrzebnych, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby również ich kolory były naturalne, a ewentualne wzory nawiązywały do wzornictwa wiejskiego z przełomy XIX i XX wieku.Kolory, czyli czystość wiejskiej chaty.

Kolorystyka stylu rustykalnego nie jest krzykliwa, dawniej na wsi nie dysponowano wieloma barwnikami. Bardzo ważną kwestią w wiejskiej chacie stanowiącej punkt odniesienia do tego stylu jest czystość, o którą kobiety dbały bardzo dokładnie. Stąd też zamiłowanie do bieli i jasnych barw. Ściany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz były bielone, warto więc przywołać ten efekt we wnętrzu, które chcemy urządzić w stylu rustykalnym. Białe były też pościele, bielizna, firanki i niejednokrotnie serwety, serwetki i bieżniki. Świeża biel była oznaką dobrego, czystego domu. Szeroko stosowane dawniej drewno miało swój naturalny odcień lub było przyciemniane na mahoń czy palisander. Kolor można wprowadzić dzięki zastosowaniu dodatków we wzory ludowe, takie jak kaszubskie czy łużyckie.Dodatki Klimat stylu rustykalnego wprowadzimy do wnętrza dzięki takim dodatkom jak wiklinowe kosze czy meble, ceramiczne dzbanki, żelazka z duszą, stare naczynia, lustro z grubo ciosaną drewnianą ramą czy ludowe rękodzieło ze starego drewna.