Jeśli mamy w domu poddasze, to podstawową kwestią jest możliwość jego adaptacji, gdyż nie wszystkie poddasza spełniają określone prawem wymagania, następnie możemy decydować o tym, jak tą przestrzeń chcemy zaaranżować.

Sypialnia

O aranżacji tego miejsca w mniejszym lub większym stopniu decydują skosy. Jeśli skosy są duże, to można mieć wrażenie, że ta część przestrzeni poddasza będzie musiała zostać niezagospodarowana. Nic bardziej mylnego! Świetnym pomysłem na praktyczne wykorzystanie skosów są szafy wnękowe robione na wymiar. Trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie, zwłaszcza, że łóżko musi stać tam, gdzie wysokość sufitu jest raczej standardowa, oraz gdzie będzie można je swobodnie obejść. Miejsce, w którym wstając z łóżka, uderzamy się przez zapomnienie głową w sufit, bardzo szybko skłoniłoby nas do myśli o przeniesieniu łożka, a nawet sypialni. Jeśli na poddaszu mamy mało miejsca ze standardową wysokością sufitu, dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór mebli niskich - łóżko niewiele wyższe od materaca, niski stolik oraz szafki nocne. Niskie meble nieodmiennie kojarzą się ze stylem japońskim, orientalnym, jednakże na rynku meblarskim dostępne są także meble, które, mimo że niewysokie, nie nawiązują stylem do wschodu.

Łazienka

Łazienka na poddaszu ma prawo bytu tylko wówczas, gdy instalacja wodna, możliwość podłączenia do kanalizacji oraz wentylacja pozwalają na to. Jeśli tak, to istotną kwestią jest wybór między prysznicem a wanną. Prysznic wymagać będzie raczej standardowej wysokości sufitu, natomiast wannę a także sedes ładnie można osadzić pod niewielkimi skosami. Warto zwrócić uwagę na fakt, że strych w odróżnieniu od niższych kondygnacji ma najczęściej lekki strop, a co za tym idzie, niewskazane są znaczne obciążenia, jak w przypadku np. niektórych wanien. Wzmocnienie stropu jest przedsięwzięciem dość kosztownym, dobrze więc dostosować ciężar przedmiotów użytkowych do możliwości stropu. Bardzo aktualnymi, estetycznymi oraz modnymi aranżacjami łazienek jest połączenie drewna z kamieniem naturalnym - czy to w postaci mozaiki, kamiennej umywalki nablatowej czy choćby pięknych kamiennych dodatków, takich jak mydelniczka.

Miejsce do pracy

Miejsce do pracy na poddaszu sprawdza się znakomicie ze względu na pewną separację od reszty domu, dzięki czemu łatwiej o spokój i koncentrację. Skosy świetnie nadają się pod zabudowę na półki czy szafki robione na wymiar, gdzie praktycznie można rozmieścić wszelkie niezbędne do pracy narzędzia, pomoce i akcesoria. Domowe biuro, gabinet czy pracownia najczęściej nie wymagają ciężkich przedmiotów użytkowych, więc również dla stropu jest to korzystne rozwiązanie. W sytuacji, gdy zamierzamy na poddaszu pracować w ciągu dnia, ważne, aby wykorzystać naturalne światło płynące z okna, warto więc w jego pobliżu usytuować stanowisko pracy.

Poddasze, dzięki skosom jest relatywnie trudne aranżacyjnie, ale jednocześnie jakże ciekawe oraz inspirujące. To właśnie dzięki skosom możemy uzyskać unikalny wystrój oraz klimat zarówno sypialni, łazienki, miejsca do pracy czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia użytkowego. Modne teraz naturalne materiały świetnie korespondują z przestrzeniami poddaszowymi, dlatego też tak zjawiskowo prezentuje się tam zwłaszcza fuzja drewna z mozaiką z kamienia naturalnego. Warto zaprzyjaźnić się ze skosami poddasza, gdyż odpowiednio zaaranżowane mogą okazać się wyjątkowo funkcjonalne i estetyczne.