Onyks jest jednym z najbardziej efektownych kamieni naturalnych stosowanych w aranżacji wnętrz. Jego wzorzystość, szeroka gama kolorystyczna, a zwłaszcza przepuszczalność światła sprawiają, że kamień ten jest wyjątkowo luksusowym materiałem.

W dalekiej przeszłości stosowany był do wyrobu kamei i pieczęci. Dzięki swej niezwykłej urodzie stał się poszukiwanym kamieniem kolekcjonerskim oraz jubilerskim, z którego do dziś powstaje piękna biżuteria. Od wieków z onyksu wykonywano amulety, gdyż uważano go za kamień wyjątkowo szczęśliwy i przynoszący sukcesy finansowe, czego efektem może być fakt, że kamień ów jest do dziś chętnie stosowany we wnętrzach komercyjnych takich jak banki, hotele, restauracje, gdzie prestiż, luksus i efektowność idą w parze z wysokimi standardami. W takich miejscach można go podziwiać jako okładziny podłogowe oraz ścienne, podświetlany dekor czy blat kontuaru.

W aranżacji wnętrz, ze względu na swoje piękno, na szczególną uwagę zasługują podświetlane dekory. Jednolite bloki onyksu cięte są na kilkucentymetrowe plastry, które przy tej grubości odznaczają się przenikalnością światła. To sprawia, że wzorzysty, przepuszczający światło kamień staje się zapierającym dech w piersiach dziełem sztuki. Przy takiej ozdobie nie trzeba wielu elementów aranżacyjnych. Przestrzeń ozdobiona podświetlanym dekorem czy mozaiką onyksową jest wyjątkowa, zarówno w aranżacjach klasycznych, minimalistycznych, luksusowych, nawiązujących do natury jak i eklektycznych. Onyks jest kamieniem głównie dekoracyjnym ze względu na jego miękkość. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wytwarzać zeń rzeczy równie piękne co funkcjonalne, takie jak blaty czy umywalki nablatowe. Kluczowa w tej kwestii jest odpowiednia impregnacja.

Impregnacja onyksu

Onyks, aby służył bez uszczerbku na urodzie, wymaga odpowiedniej impregnacji oraz woskowania, które zapewnią mu odporność na wiele lat. Inne środki stosujemy do kamienia gładkiego a inne do szorstkiego. Dzięki różnym impregnatom, w zależności od potrzeb, możemy uzyskać efekt pogłębionego koloru, mokrego kamienia czy jedwabistego połysku. Gdy kamień zostanie już odpowiednio zabezpieczony właściwymi preparatami, możemy cieszyć się pięknem onyksowej umywalki nablatowej, mozaiki czy okładziny podłogowej. Do czyszczenia onyksu należy używać szmatki oraz płynu o obojętnym pH, odczekać do wyschnięcia, po czym wypolerować na sucho. Absolutnie niewskazane jest używanie detergentów chemicznych czy substancji o odczynie kwaśnym. Przy zabrudzeniach trudnych do usunięcia warto skonsultować się z firmą kamieniarską. Do bieżącej konserwacji wskazane jest używanie preparatów na bazie wosków i silikonu, które odświeżą kamień, nadadzą połysk oraz będą odpychać osad i zabrudzenia.

Onyks z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jego wzory i kolory potrafią zachwycić każdego. W roku 2017 bardzo modne są kamienne dodatki, jesteśmy przekonani, że onyks wniesie styl, klasę i piękno do każdego wnętrza. Nadchodząca moda przynosi powrót do natury, a kamień jest niezaprzeczalnym ambasadorem tego trendu.

W ofercie industone dostępne są umywalki wykonane z onyxu. Znajdziecie je Państwo pod tym linkiem. Są to umywalki nablatowe, które można efektownie podświetlić i nadać wspaniały naszej łazience.

Natomiast w kategorii mozaika kamienna znajdziemy szeroki wybór mozaiki z kamienia onyx. Znajdziemy tam kamienną mozaikę, która z powodzeniem zastąpi kafelki łazienkowe. Może być również układana na ścianach.