Powrót do natury

W roku 2017 powrócimy do natury - zarówno w kolorystyce, dodatkach, jak i w stałych elementach aranżacyjnych. Kolorami, które będą królować w naszych domach są wszystkie kolory natury - od najróżniejszych odcieni zieleni, kolorów ziemi, brązów, po intensywne kolory owoców w roli akcentów. Kolorem roku 2017 wybranym przez Dulux został Szary Denim, który kojarzy się z jeansem, ale także z kolorem nieba.

Modne będą materiały naturalne, zwłaszcza te, które są jednocześnie ekologiczne, czyli kamień naturalny we wszelkich odmianach i w najróżniejszych zastosowaniach oraz drewno a bawełna i len jako obicia, narzuty, poduszki, koce. Właśnie w tym miejscu najwyraźniej widać związki ze skandynawskim minimalizmem, który również bardzo czerpie z natury, ale w odróżnieniu od nadchodzącego trendu, jest surowy i skromny. W zasadzie bardzo łatwo przerobić takie minimalistyczne wnętrze, aby dotrzymało kroku najnowszej modzie. Wystarczy zagrać kolorami, dodać puchate koce, czy narzuty i poduszki w modnych odcieniach zieleni lub ziemi, sprawić sobie metalową lampę, zegar z marmurową tarczą, oraz udekorować rękodziełem ceramicznym czy drewnianym. Nowy rok przełamie surowość i minimalizm, ociepli wnętrze, zbliży nas do natury i ułatwi kontakt z samym sobą.

Bardzo popularnym kamieniem będzie marmur, zarówno w bardziej klasycznych, jak i zupełnie zaskakujących zastosowaniach. Co ciekawe, szczególnie pożądane będą marmurowe dodatki, raczej wtrącenia niż główny temat aranżacji. Godne zgłębienia jest również połączenie marmuru z kolorowymi metalami, na przykład z mosiądzem oraz z drewnem. Kamienie i drewno są modne od dawna, więc aktualnie ważne będą zestawienia tych materiałów z naturalnymi kolorami, kontrastowymi fakturami oraz z roślinami. Żywe, zielone rośliny we wnętrzach wykończonych kamieniem czy drewnianymi dodatkami to absolutne must-have tego roku. Błękity i szarości są wciąż modne, ale będzie ich znacznie mniej. Za to wszelkie naturalne zielenie będą królować w naszych domach, zwłaszcza soczysta zieleń z dodatkiem żółtego. Do wnętrz z etnicznymi inspiracjami znajdziecie Państwo w paletach różnych firm kolory owoców i kwiatów egzotycznych, pasować będą one także do stonowanych aranżacji, jako ożywiający, soczysty dodatek.


Co więcej

W łazienkach modne będą drewniane elementy i blaty, dobrze zaaranżowane okna, luźno stojące wanny, terakota oraz kamienne umywalki czy mozaiki. W salonach i otwartych pomieszczeniach świetnie prezentować się będzie kamienny dekor czy tablica korkowa na całej ścianie, rękodzieło ceramiczne lub drewniane, czy metalowe lampy. Trend powrotu do natury nastrajać będzie również do zwolnienia trybu życia i zorganizowaniu sobie przestrzeni odpoczynku, małego kącika z biblioteczką, wygodnym fotelem i rośliną w pobliżu. W sypialni zagoszczą tapicerowane zagłówki przy dotychczas prostych łóżkach, ocieplające dodatki, przyjemne faktury, naturalne materiały i stonowane kolory.


Z wielką przyjemnością obserwujemy zmiany trendów, które ewoluują wraz ze wzrostem świadomości człowieka. Stosowanie ekologicznych i trwałych materiałów, otaczanie się naturalnymi kolorami, dbanie o komfort psychiczny i fizyczny - ów powrót do natury - to tak naprawdę powrót do samego siebie jako integralnej części Natury.