Marmur jest skałą wapienną, z której wykonuje się przepiękne umywalki, blaty, mozaiki, ozdoby, sufity czy ściany. Cieszy się też ogromną popularnością jako wykładzina podłogowa, ponieważ jest materiałem równie trwałym co estetycznym. Jak dbać o marmur na podłodze i na co uważać? 

Większość rodzajów marmuru to kamienie o gęstej i twardej strukturze, dzięki której są odporne na działanie pogody, choć w ich skład wchodzić też mogą ziarniste, porowate i mniej zwarte rodzaje skał wapiennych. Marmur wykazuje podatność na działanie kwasów, natomiast jest odporny na działanie alkaliów i rozpuszczalników.

Na co uważać ?

Warto wiedzieć, że codzienne używanie substancji alkalicznych np. mydła potasowego, może sprawić, że polerowany marmur straci połysk czy też jego powierzchnia stanie się tępa. Tłuszcze i oleje natomiast mogą doprowadzić do powstawania plam na płytach marmurowych, zwłaszcza tych jasnych. Uważać też trzeba, aby nie wnieść na posadzkę marmurową wody deszczowej lub topniejącego śniegu na obuwiu, gdyż może to doprowadzić do zaniku połysku. Kolejną kwestią, na którą niestety nie mamy dużego wpływu, gdyż najczęściej dzieje się to zupełnie przypadkiem, jest dbanie o to, aby nie upuszczać na marmurowe podłogi ciężkich przedmiotów, które mogą spowodować pęknięcia czy wręcz wyszczerbienia. Firmy kamieniarskie dysponują na szczęście środkami, którymi można zatuszować i wypełnić powstałe pęknięcia.Czyszczenie i pielęgnacja:

Jeśli chodzi o czyszczenie gruntowne i czyszczenie po położeniu posadzki, w miarę możliwości i w zależności od powstałych zanieczyszczeń zaleca się stosowanie lekko alkalicznych (w zakresie pH 10-12) środków do czyszczenia gruntownego. Resztki cementu, które nie dają się usunąć za pomocą właściwych środków do czyszczenia gruntownego, muszą zostać usunięta za pomocą kwaśnego środka czyszczącego. Środek ten, aby nie uszkodzić marmuru, może pozostawać na kamieniu zaledwie przez krótką chwilę, po czym wyssany powinien zostać przez specjalny odkurzacz a miejsce, na którym zastosowano kwaśne preparaty, musi zostać dokładne przemyte wodą.

Konserwacja zależy w dużej mierze od wykończenia marmuru. Marmur polerowany nie wymaga bezwzględnej pielęgnacji wstępnej za pomocą zawiesin wosku lub dyspersji polimerowych. Urodę marmuru, intensywność kolorów oraz skuteczność czyszczenia zachowawczego naturalnych czy też oszlifowanych powierzchni, można poprawić, nanosząc na nie dyspersję do pielęgnacji kamienia. Niekiedy preparaty do pielęgnacji kamienia stosowane są w celu poprawienia przyczepności zbyt gładkiego marmuru.

Czyszczenie zachowawcze marmuru polerowanego wymaga najczęściej stosowania neutralnych środków czyszczących i środków z zawartością alkoholu lub specjalnych środków do czyszczenia podłóg. Dotyczy to też akrylowanych wykładzin marmurowych, przy czym bywa, że potrzebne jest zastosowanie środka pielęgnacyjnego do wycierania, ponieważ zapobiega on nadmiernemu wyługowywaniu warstwy zabezpieczającej. Na naturalnych i oszlifowanych powierzchniach marmurowych zaleca się używania preparatów pielęgnujących do przecierania. Szczególną metodą na poprawienie wyglądu powierzchni marmuru, jest krystalizacja kamienia. Używając preparatów na bazie pochodnych od kwasów krzemowych oraz specjalnych maszyn jednotarczowych ze stalowym padem, na powierzchni dochodzi do reakcji chemicznej, której efektem jest wysoki połysk, częściowe pogłębienie intensywności kolorów oraz przedłużenie trwałości.

Źródła:

https://pl.pinterest.com/pin/77476056070857688/

https://pl.pinterest.com/pin/278589926932604539/

https://pl.pinterest.com/pin/575546027357165587/

https://pl.pinterest.com/pin/441141725987486006/

https://pl.pinterest.com/pin/168251736057048544/

https://pl.pinterest.com/pin/207658232798246578/

https://pl.pinterest.com/pin/195554808800539619/

https://pl.pinterest.com/pin/311311392978240552/