Oficjalnie już można stwierdzić, że kamień naturalny podbił globalny rynek. Kochają go zarówno miłośnicy luksusu, przepychu, prostoty, natury, minimalizmu, jak i wielbiciele współczesnych, złożonych czy eklektycznych zestawień. Kamieniem najczęściej wybieranym do wnętrz jest marmur.
Występuje on w wielu kolorach - od bieli przez beże, szarości, żółcie, pomarańcze, czerwienie, błękity, zielenie aż po czerń. Taki wachlarz barw zapewnia marmurowi niezwykłą uniwersalność aranżacyjną, gdyż zestawić go można praktycznie ze wszystkimi elementami wystroju w każdej możliwej kompozycji. Jest to dosyć kosztowny materiał, nie mniej jego trwałość zapewnia nam efektowny i funkcjonalny, a także ekologiczny dodatek na lata. Przy odpowiedniej impregnacji na początku użytkowania lub przed rozpoczęciem użytkowania, jest łatwy w utrzymaniu oraz odporny na zabrudzenia czy odbarwienia.

Najczęściej spotykany jest marmur z żyłkami, który śmiało może być główną ozdobą wystroju, jeśli zostanie odpowiednio podkreślony. Onieśmieli surowym pięknem, gdy zostanie dramatycznie podświetlony, ale również stanie się spokojnym tłem dla bardziej intensywnych kolorystycznie dodatków. Wiele osób jednak panicznie unika marmuru, gdyż boi się efektu “sarkofagu”, który niechcący można uzyskać przy niezręcznej i przesadzonej ilości kamienia zwłaszcza w niewielkich wnętrzach. Miłośnicy marmuru czy innych kamieni naturalnych często ograniczają się do uczynienia zeń dodatku, słusznie obawiając się, że to, co w zamierzeniu miało być efektowne, będzie po prostu efekciarskie. Stąd też zazwyczaj w Państwa domach można spotkać wyważone ilości marmuru w postaci mozaiki, ścianki dekoracyjnej czy unikalnej umywalki nablatowej. Ścianki tworzone są z kamienia ciętego na różnej wielkości płyty, w tym mozaiki z niewielkich kawałków ciętych w paski, kostkę czy łamanych. Umywalki z kolei drążone są w pojedynczych blokach kamienia lub wytwarzane z grysu zespojonego betonem. Cechą typową dla obu typów marmurowych umywalek nablatowych jest ich wytrzymałość, również na mrozy, co sprawia, że niejednokrotnie wykorzystywane są w ogrodach oraz innych zewnętrznych aranżacjach.

Nieco inaczej sprawa ma się w dużych przestrzeniach o wysokich sufitach - tam nie tak łatwo przesadzić z marmurem, gdyż ogólna ekspozycja kamienia nabiera zupełnie innego wymiaru estetycznego. W takich miejscach nie rażą zarówno ściany, jak i podłogi wyłożone marmurem, tym bardziej że można dobrać mniej wzorzystą i bardziej stonowaną kolorystycznie odmianę kamienia. Im większe pomieszczenie, tym większe mogą być płyty marmuru a wzory bardziej intensywne. Łatwo też osiągnąć efekt elegancji, jasnej, czystej przestonności czy ciemnej, dobrze podświetlonej wytwornosci. Trudniej już o przytulność, ale to tyczy się większości dużych, wysokich pomieszczeń, nie tylko tych wyłożonych marmurem.

Czy istnieje zarówno bardziej estetyczny, ekologiczny, funkcjonalny, jak i wytrzymały materiał niż kamień naturalny? Nie istnieje. Dlatego też od wielu lat to właśnie ten surowiec cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. Wpływa na to również znaczne obniżenie cen kamienia, gdyż technologia wydobycia stała się bardziej wydajna. Ważne jest także to, że możemy dokonywać świadomych ekologicznie wyborów, decydując się właśnie na kamienne dodatki, elementy aranżacyjne. Powszechnie wiadomo, że lasy - płuca i filtr naszej planety, są bezlitośnie wycinane, często bez możliwości odbudowy, a proces produkcji sztucznych tworzyw emituje wiele zanieczyszczeń. Decydując się na kamienną ścianę, podłogę, umywalkę czy blat możemy być pewni, że jest to bardzo stylowe, strategiczne aranżacyjnie, ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie na dekady.