Łóżka piętrowe cieszą się dużym powodzeniem, słusznie zresztą, gdyż dzięki nim można zorganizować przestrzeń przeznaczoną zarówno dla jednego, jak i dwójki czy nawet większej ilości dzieci.

Jeśli pokój zajmowany będzie przez jedno dziecko, to pod łóżkiem piętrowym możemy umieścić kącik zabaw i gier, sofę i stolik, szafki i półki, biurko czy przechowalnię zabawek.

Zasadniczo przestrzeń pod łóżkiem możemy wykorzystać dowolnie, zwróćmy jednak uwagę na wysokość “sklepienia”. Jeśli pod łóżkiem urządzimy miejsce, w którym dziecko będzie przebywać oraz poruszać się, weźmy pod uwagę wzrost pociechy, nie chcemy wszak, aby uderzało się w głowę ani teraz, ani za dwa lata. Dobrze zatem być przewidującym na tyle, aby rozwiązanie to spełniało swoją funkcję przynajmniej przez kilka lat. Faktem jest, że przestrzeń pod łóżkiem, która dla małego dziecka stanowiła miejsce zabawy, może zostać zmyślnie i funkcjonalnie przearanżowana na potrzeby nastolatka.

Praktyka i styl

Żródło: http://www.decoist.com/

Jeśli kupujemy łóżko piętrowe dla dziecka małego, weźmy pod uwagę trzy rzeczy - ramy łóżka, drabinkę i długość materaca. Ramy łóżka muszą być na tyle wysokie, aby małe dziecko nie spadło przez sen, drabinka natomiast musi spełniać standardy bezpieczeństwa, a materac powinien być odpowiednio długi, jeśli nie chcemy kupować nowego, gdy dziecko zmieni się w nastolatka i osiągnie wzrost osoby dorosłej, co zwykle staje się w przysłowiowym mgnieniu oka. Dostępne są też łóżka zaopatrzone w schody, również takie, które są jednocześnie szufladami, zjeżdżalnię czy dodatkowe szafki boczne. Łóżko piętrowe stosunkowo łatwo przearanżować i zaadaptować pod potrzeby starszaka. Wystarczy usunąć ramy, przestrzeń pod łóżkiem przeznaczyć na szafę czy sofę.

Łóżko piętrowe jest również wspaniałym, a czasami jedynym rozwiązaniem dla większej ilości dzieci, które trzeba zmieścić w jednym pokoju. Niejednokrotnie dolne łóżka zaopatrzone są w dodatkowy, wysuwany materac czy szuflady pod spodem.

Na rynku meblowym dostępnych jest wiele wariantów łóżek piętrowych, które połączone są w przemyślane zestawy z biurkiem, siedziskiem oraz schowkiem. Warto jednak przed dokonaniem wyboru porozmawiać z dziećmi, wziąć pod uwagę ich potrzeby oraz sposób, w jaki spędzają wolny czas. Dobrym rozwiązaniem są także personalizowane łóżka piętrowe, a nawet pełne zabudowy ścienne, które będą całkowicie dostosowane do potrzeb dzieci, ich wzrostu, rozwoju i zainteresowań.