W dobie estetyzmu, który króluje niemalże w każdej dziedzinie życia, wystrój wnętrz coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Zwłaszcza łazienka jest ciekawym wyzwaniem aranżacyjnym. Tu walory estetyczne muszą iść w parze z funkcjonalnością w taki sposób, aby nie tracić na oryginalności. Centralnym punktem w przestrzeni łazienkowej jest umywalka. Nie tylko ze względu na oświetlenie padające od wyżej położonego lustra, które sprawia, że mamy efekt podświetlonego eksponatu w galerii sztuki, ale również dlatego, że najczęściej wykonywaną w łazience czynnością jest mycie rąk.

Niestety większość dostępnych na rynku umywalek ma bardzo typowy charakter. W widoczny sposób są produktem szablonowym a nade wszystko taśmowym, przez co pozbawionym zarówno piękna, jak i duszy. Jest to piętno naszych czasów, tego, że produkuje się coraz więcej coraz mniejszym kosztem, co jest odbiciem indywidualnego ludzkiego życia - czynności wykonujemy mechanicznie, bez namysłu i szybko, wciąż omijając myślą teraźniejszość, nie koncentrujemy się na tym, co akurat wykonujemy. Rzeczy niezwykłe, które wielu mogą się wydać zbyt estetyczne czy luksusowe, jak na banalną prozę higieny osobistej, mają nam przypomnieć, że jesteśmy tu i teraz, że istniejemy właśnie w tej chwili i ta chwila warta jest celebracji. Wstępując do wnętrza wykonanego i zaaranżowanego z największym staraniem, czujemy się warci tej niezwykłości. Jesteśmy w pięknym, stylowym miejscu, gdzie pośpiech jest niewskazany, gdzie umysł się relaksuje i z miłością dbamy o ciało, które służy nam wiernie od tylu lat.

Dzięki pewnym zabiegom aranżacyjnym łazienka transformuje z pomieszczenia w przestrzeń. Efekt taki możemy osiągnąć zwłaszcza dzięki naturalnym materiałom takim jak drewno czy kamień naturalny. To może być ściana w kamieniu, podłoga z wyjątkowym wzorem żyłek, czy artystycznie podświetlona mozaika. Kolor kamienia oraz sposób jego cięcia muszą być dopasowane do wielkości łazienki, czyli w małych pomieszczeniach źle sprawdzą się duże, ciemne płyty, gdyż optycznie zmniejszą przestrzeń, a wręcz mogą nadać jej klaustrofobicznego klimatu. Ze względu na swój centrujący charakter, niewątpliwie umywalki, a zwłaszcza te o niepowtarzalnej formie są bardzo istotnym elementem aranżacyjnym, gdyż to właśnie dzięki nim łazienka nabiera niezwykłego klimatu. Doskonałym przykładem są umywalki właśnie z kamienia naturalnego, których trwałość, użyteczność a nade wszystko pierwotne, unikalne piękno są bezsprzeczne. Jak wiadomo, każdy kamień ma inny kształt oraz rysunek wewnętrznych żyłek, co zapewnia umywalce niepowtarzalną formę. Wszystko to sprawia, że taka umywalka staje się sercem łazienki, dzięki któremu pomieszczenie to przekształca się w miejsce, w którym warto celebrować spędzony w niej czas, nawet mycie rąk. Co istotne, umywalka o unikalnym kształcie jest na tyle intensywnym akcentem wystroju, że niejako ułatwia skomponowanie reszty przestrzeni, gdyż z przedmiotami niezwykłymi najlepiej koresponduje prostota, jako genialne tło.


Jak wiadomo, przestrzeń jest informacją, odbieramy ją bardzo nieświadomie ciałem, które w odruchu bezwarunkowym relaksuje się, gdy ma styczność z naprawdę dobrze urządzonymi wnętrzami zawierającymi ponadczasowo piękne przedmioty z duszą. To właśnie relaks ciała, komfort umysłu oraz wrażenie przebywania w przestrzeni, nie w pomieszczeniu, sprawiają, że warto świadomie skomponować elementy otoczenia. I tu właśnie docieramy do sedna - urządzajmy świadomie, podejdźmy do tematu aranżacji wnętrz holistycznie, w wyborach kierując się swoim najlepszym samopoczuciem.