Co to jest łapacz snów?

Łapacze snów najczęściej wieszane są nad łóżkiem lub przy wejściu do domu. Pierwsze łapacze snów były tworzone przez niektóre plemiona Ameryki Północnej. Nie bez powodu główna konstrukcja łapacza snów jest okrągła lub owalna – symbolizuje bowiem ona krąg życia, a także cztery strony świata. Wewnątrz takiego okręgu znajduje się gęsta sieć misternie splątanych nitek, spiralnie schodząca ku środkowi, która przypomina nieco pajęczynę, będącą symbolem rodzinnych powiązań i wspólnoty. Taki łapacz snów uzupełniony jest o zwisające piórka oraz koraliki. Zgodnie z legendą, dziecko kobiety z plemiona Siuksów dręczone było przez koszmary nocne. Matka, szukając pomocy, trafiła do przędzarki, która poleciła jej przygotowanie amuletu z bawełny i drzewa wierzbowego, a następnie powieszenie go nad dziecięcym posłaniem. Łapacz snów sprawił, że dziecko przestało mieć koszmary senne.

Łapacz snów – znaczenie amuletu indiańskiego

Zgodnie z wierzeniami amerykańskich plemion indiańskich, łapacz snów miał tworzyć duchowe połączenie z energiami świata astralnego. Dla Indian senne marzenia były bardzo ważne – dawały wskazówki i przestrogi, przepowiadały przyszłość, łączyły śpiącego z przodkami i światem pozaziemskim. Gęsta sieć łapacza snów miała przesiewać sny, które nawiedzają mieszkańców. Taki amulet indiański miał zatem chronić śpiące w domu osoby przed koszmarami i jednocześnie ułatwiać domownikom zapamiętywanie tych dobrych i przyjemnych snów. Nocne koszmary, które amulet indiański zatrzymywał na swojej gęstej sieci, miały następnie ginąć wraz z nadejściem świtu i pojawieniem się pierwszych promieni słońca. Dobre sny miały natomiast przechodzić przez sieć łapacza snów, a pióra sprowadzały je na dół, czyli bezpośrednio do śpiącej osoby. Koraliki wiszące na takim łapaczu snów miały natomiast pomagać tym dobrym snom w spełnianiu się. Z czasem łapacze snów zaczęły mieć przypisywaną dodatkową moc – miały chronić mieszkańców i domostwo przed złymi mocami, dlatego chętnie wieszano je również przy wejściu.

Łapacz snów – magiczna ozdoba wyjątkowej sypialni

Dzisiaj łapacze snów cenione są zwłaszcza za swoją estetykę – nawet osoby, które nie wierzą w ich ochronną moc i magiczne działanie, chętnie zawieszają je w swoich domach. Ogromny urok łapaczy snów coraz chętniej wykorzystywany jest przy aranżacji wnętrz, gdyż pięknie podkreślają ścianę i wprowadzają do pomieszczenia niesamowitą energię, magiczną aurę i atmosferę. Chcąc podkreślić wyjątkowy klimat mieszkania czy domu, warto zatem pomyśleć właśnie o takim oryginalnym amulecie. W ofercie Industone znaleźć można niejeden godny uwagi łapacz snów. Oferowane przez nas amulety indiańskie wykonywane są ręcznie w Indonezji, co sprawia, że są wyjątkowe i na próżno szukać podobnych w sieciówkach. Staną się bez wątpienia niebanalną ozdobą każdego domu i wprowadzą do niego nutę magii i tajemniczości.