Kuchnia od zawsze była miejscem, w którym funkcjonalność dominowała nad względami estetycznymi, nieczęsto zmieniano też jej wystrój. Obecnie świadomość w tej kwestii ewoluowała, gdyż kuchnia stała się miejscem, którego estetyka jest równie ważna co estetyka salonu czy sypialni. W wielu polskich domach wciąż przygotowuje się codzienne posiłki, kultura jadania na mieście nie rozwinęła się jeszcze tak mocno, jak w krajach zachodnich. To sprawia, że bardzo istotną jej cechą jest funkcjonalność.
Szafki

Wyraźnie można zauważyć trend rezygnacji z szafek wiszących na rzecz otwartych półek, które sprawiają wrażenie poszerzenia przestrzeni. Jest to niewątpliwie estetyczne rozwiązanie, zwłaszcza w małych kuchniach, często jednak negowane, gdyż zdaje się być mało praktyczne przez fakt, że na takich półkach należy utrzymywać nienaganną czystość i najlepiej minimalizm. Zabudowane szafki może i nie są tak efektowne, nie mniej wciąż mogą być bardzo estetyczne - ukryją multum rzeczy, które w kuchni, w której się gotuje, są nieodzowne. Wciąż modne są zarówno zdobne, jak i ukryte uchwyty, a także białe fronty, nie mniej zdaje się, że te ostatnie powoli odchodzą wypychane rozwiązaniami bardzo niespotykanymi, takimi jak różne kolory frontów szafek wiszących i stojących, przy czym warto, aby te stojące były dużo ciemniejsze od wiszących, a nawet czarne; fronty z materiałów skóropodobnych cechujących się dużą wytrzymałością i odpornością, fronty szklane czy imitujące kamień naturalny. Warto, aby zabudowa kuchenna sięgała sufitu, dzięki czemu unikniemy kolejnej płaszczyzny, na której osadza się kurz i tłuszcz. Jest to zarówno modne, jak i funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza w małych kuchniach, w których uzyskamy dodatkowe miejsce na rzadko używane przedmioty.
Ściany

Ważne, aby wszystko, czym urządzimy kuchnię współgrało z bardzo modnymi kolorami ziemi, natury, którymi obowiązkowo pokryte są ściany. Świetnie z najnowszymi trendami koresponduje mozaika z kamienia naturalnego, gdyż każdy możliwy odcień kamienia jest wpisany w modną teraz kolorystykę, a jego faktura doskonale współgra z obowiązującym teraz nurtem powrotu do natury.
Blaty

Bardzo modne są teraz materiały naturalne, takie jak kamień i drewno. Tyczy się to także blatów, które wykonane w kamieniu czy drewnie prezentować będą się równie efektownie co modnie. Tyczy się to także blatów z mozaiką z kamienia naturalnego oraz drewna. Wciąż modne są wyspy, z ukrytym w blacie zlewem oraz płytą, zabudowane sprzęty takie jak zmywarka czy pralka. Wielość możliwości aranżacyjnych w kuchni jest obecnie ogromna, ilość trendów również, nie mniej ten dominujący skłania nas do używania materiałów i kolorów pochodzących z natury. Idealnym uzupełnieniem każdej aranżacji kuchennej będą zatem doniczki z pachnącymi ziołami. Zieleń roślin wniesie świeżość i autentyczność do kuchni, serca naszego domu.