Jesienne szarugi, krótkie dni i nieprzyjemne zimno sprawiają, że instynktownie lgniemy do ciepła i światła, marzymy o rozgrzewającej herbacie, spokojnym wieczorze​ ​spędzonym​ ​w​ ​domu,​ ​z​ ​rodziną​ ​-​ ​najlepiej​ ​przy​ kominku. Jesień i zima to czas, gdy najczęściej rozmyślamy o kominku w salonie, jeśli wciąż z jakichś powodów jest on na liście rzeczy do zrobienia. Jeśli decyzja odnośnie bytności kominka w domu już zapadła, to czas, aby dokonać kilku ważnych wyborów.


Rodzaje​ ​kominków

Jest kilka rodzajów kominków, trzeba więc określić swoje potrzeby, aby wybrać właściwy. Biokominek jest najlepszym wyjściem dla osób, które nie mogą zamontować kominka drzewnego. Nie wymaga też żadnych specjalnych instalacji. Daje prawdziwy ogień i występuje w ciekawych, designerskich formach, które świetnie zagrają w nowoczesnych wnętrzach. Kominek elektryczny, tak jak biokominek umieścić można dosłownie wszędzie bez konieczności montowania przewodów spalinowych i kominów, nie daje wprawdzie prawdziwego ognia, ale bezsprzecznie daje ciepło, namiastkę klimatu prawdziwego kominka no i jest nieco tańszy w korzystaniu niż biokominek. Standardowe kominki, w których pali się drewnem, spotkać można najczęściej w domach, dużo rzadziej w mieszkaniach. Wymagają montażu przewodów spalinowych i komina. Prawdziwy kominek na drzewo tworzy wspaniały klimat, jest też rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, jeśli zdecydujemy się na płaszcz wodny i ogrzewanie całego domu, a nawet i wody ciepłem​ ​ płynącym​ ​z ​kominka.


Style​ ​obudowy​ ​kominków

Jak już wspomnieliśmy - biokominek najlepiej odnajduje się we wnętrzach nowoczesnych ze względu na swą prostotę, minimalizm oraz designerską formę. Można uczynić zeń dyskretny lub ultranowoczesny element aranżacji salonu czy innego pomieszczenia, w którym zdecydowaliśmy się go umieścić. Kominek elektryczny można stylowo dopasować do jakiegokolwiek wnętrza. Niektóre mają formy bardzo nowoczesne, inne natomiast wyglądają niemal jak kominki tradycyjne. Mimo że kominki elektryczne nie mają prawdziwego ognia a zaledwie żarówki imitujące płomienie, to różnorodność form i stylów dostępnych na rynku jest ich atutem. Kominek tradycyjny, w którym pali się drewnem także dostosować można do stylu, w którym urządzono salon. Obecne trendy skłaniają się ku nowoczesnym i minimalistycznym obudowom kominków, ale jeszcze bardziej ku nawiązującym do tradycji i stylu rustykalnego. Szczególnie popularne stały się kominki z obudowami z kamienia. Drewno, kamień i ogień stanowią wspaniałe połączenie, które jest równie piękne i ponadczasowe jak sama natura. Mozaika z kamienia naturalnego na kominku to przepis na naprawdę klimatyczne wnętrze emanujące ciepłem i poczuciem​ ​ bezpieczeństwa..


Umiejscowienie​ ​kominka

W pomieszczeniach, w których umieszczamy kominek, jest też najczęściej telewizor. Jeśli zarówno kominek, jak i telewizor umieścimy na tej samej ścianie lub w pobliżu, to uzyskamy efekt rozproszenia uwagi, gdyż wzrok przyciągać będą i ruchome obrazy i płomień w kominku. Dlatego też najlepiej umiejscowić te elementy aranżacyjne na ścianach prostopadłych czy nawet przeciwstawnych. Umiejscowienie kominka warto dobrze przemyśleć i rozplanować względem aranżacji całego wnętrza tak, aby kominek nie walczył o uwagę także z innymi elementami wystroju. Warto wziąć też pod uwagę, że będzie oddawał ciepło, a więc sofa i inne siedziska muszą być​ ​ ustawione​ ​ w​ ​ odpowiedniej​ ​ odległości.

Każdy kominek wspaniale ogrzewa zarówno dom jak i atmosferę, a jesienią i zimą jest​ to na wagę złota.

Bibliografia:

https://pl.pinterest.com/pin/393079873719277792/

https://pl.pinterest.com/pin/206954545356987198/

https://pl.pinterest.com/pin/96897829465215262/

https://pl.pinterest.com/pin/560698222331415775/

https://pl.pinterest.com/pin/6473993199007359/

https://pl.pinterest.com/pin/117304765270939806/

https://pl.pinterest.com/pin/1618549846491382/