Są kolory, które po prostu lubimy, patrzenie na nie sprawia nam przyjemność, odwołują się do wspomnień, wyobrażeń i dobrze się kojarzą. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jakkolwiek użycie pewnych kolorów w garderobie może być dla nas przyjemne, tak pomalowanie ścian na ulubiony ciemny fioletowy czy pomarańczowy w kuchni może na dłuższą metę sprawić, że niekoniecznie będzie nam się miło przebywać wśród tak intensywnych kolorów przez kilka godzin. Inaczej czujemy się, gdy miły dla oka, energetyzujący kolor pojawia się jako element, a inaczej gdy otacza nas totalnie i to na dodatek w pomieszczeniu, które służy do relaksu.● Kolor czerwony, zwłaszcza w czystej postaci, jest bardzo intensywną, energetyzującą barwą, która może silnie pobudzać. Nieczęsto można spotkać całe pomieszczenia pomalowane tym kolorem, gdyż na dłuższą metę może męczyć i rozpraszać. Kojarzy się z krwią i miłością, przez co jest silnym bodźcem dla podświadomości. Kolor ten najczęściej bywa stosowany w sypialniach, ale raczej jego przytłumione, złamane bielą, wpadające w róż czy pogłębione czernią wersje, gdyż intensywna czerwień utrudniałaby zasypianie.

● Zielony jest obecnie jednym z najmodniejszych kolorów i dotyczy to wszystkich jego odcieni. Zieleń jest kolorem natury, życia i roślin, dzięki czemu uspokaja i łagodzi stresy, w pewnym stopniu działa na nas jak kontakt z naturą. Z powodzeniem może być stosowany w każdym pomieszczeniu, nie tylko tym służącym do relaksu, zwłaszcza że jego odcienie mogą występować w wersji zarówno stonowanej i eleganckiej, jak i wesołej, energetycznej i ożywiającej.

● Niebieski podobnie jak zielony działa kojąco i może obniżać zarówno poziom stresu, jak i rozszalałych emocji. Niebieski jest kolorem wiązanym z intelektem i czystością. Często stosuje się go w łazienkach i pokojach dziecięcych, zwłaszcza chłopięcych. Mniej nadaje się do kuchni ze względu na fakt, że kolor ten nie występuje w naturze w produktach spożywczych, może więc nie nie kojarzyć się z jedzeniem i obniżać apetyt. W sypialni dla pary niebieski może wydawać się zbyt chłodnym wyborem, choć niektóre jego odcienie wspaniale łączą się z ciepłymi odcieniami czerwieni, różu i brązu, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje przytulność.

● Żółty jest słoneczną, ciepłą i ożywczą barwą, która optymistycznie nastraja. Są osoby, które odrzucają ten kolor, zwłaszcza w mocnych, jasnych odcieniach uznając go za infantylny. Żółć może być intensywna i gorąca, wpadająca wręcz w pomarańcz, ale może też wystąpić w odsłonie dyskretnej, delikatnej, złamanej bielą, która rozświetli i ociepli pomieszczenie, a zarazem nie porazi oczu swą mocą. Wspaniale pasuje do salonu, kuchni czy pokoju dziecięcego.

● Czarny jest kolorem raczej dodatków, chociaż prezentuje się efektownie, luksusowo i elegancko jako okładzina ścienna z czarnego kamienia naturalnego, zastosowanego w łazience czy salonie. Czerń w dużych ilościach lepiej zastosować w formie glazurowanej, ponieważ gładkie, szklane powierzchnie odbijają światło, czyniąc czerń mniej ponurą i bardziej elegancką. Kolor ten wymaga raczej dużych pomieszczeń, bo optycznie zmniejsza przestrzeń. Nie poleca się czerni dla osób, które często miewają obniżony nastrój, gdyż czerń, zupełnie jak smutna muzyka, pogłębia stany depresyjne.

● Biel jest neutralnym kolorem, dzięki któremu przestrzeń wydaje się większa, wyższa i czysta. Kolor sterylności i minimalizmu, który nie zwraca uwagi, można więc zastosować go wszędzie i nadawać charakteru kolorowymi dodatkami.

● Szarość to kolor, który jest w modzie od kilku sezonów. Jest neutralny i można zestawić go z wieloma barwami, jednakże użyty w dużej ilości wywołuje wrażenie surowości i ponurości. Szary jest wspaniałym tłem do wielu aranżacji i ciekawych zestawień kolorystycznych, ale przez jego skojarzeniowe połączenie z betonem, kamieniami, chmurami i zimnem, może słabo pasować do sypialni czy kuchni.