Jak wiadomo, kamień naturalny jest wyjątkowo estetycznym i uniwersalnym materiałem wykorzystywanym do aranżacji wnętrz. Jest też z powodzeniem stosowany w ogrodach, gdzie jego trwałość i ozdobność również są bardzo pożądanymi cechami.

W końcu nadeszła wiosna, słońce przyjemnie ogrzewa budzącą się do życia naturę. Jest to czas, gdy coraz więcej czasu przebywamy w ogrodzie, z zapałem wykonując niezbędne, wiosenne porządki. Wprowadzamy zaplanowane zimą zmiany i ulepszenia. Aktualne trendy sprzyjają wykorzystywaniu kamienia naturalnego wszędzie, gdzie się da, także w ogrodzie. Faktem jest, że wielu z nas wprowadzi tej wiosny ów naturalny materiał do swoich przestrzeni zewnętrznych. Możliwości wykorzystania go jest wiele - od donic i fontann po kominki, schody czy murki.

Ścieżka

Kamienne płyty czy mozaiki pokrywające ścieżki w ogrodzie są coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Prezentują się wspaniale i są wyjątkowo trwałe, zwłaszcza, gdy układane są w fantazyjne wzory. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej impregnacji kamieni przed ułożeniem ich na powierzchni ziemi. Pozwoli to uniknąć zielenienia i wnikania wilgoci. Jeśli wybieramy duże, płaskie płyty to muszą one mieć odpowiednią grubość, aby nie popękały.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/494199759084126222/

Kominek, grill, ognisko

Ogród jest strefą relaksu, ale w sezonie wiosenno-letnim zmienia się też w miejsce spotkań towarzyskich. W zależności od wielkości ogrodu i naszych upodobań możemy wybudować kominek, grill czy palenisko. Bez względu na to, co wybierzemy, warto mieć jedną z tych opcji, gdyż przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemne i towarzysko mniej zobowiązujące. Aby uzyskać efekt jak najbardziej estetyczny i naturalny, wskazane jest zastosowanie kamienia naturalnego - czy to otoczaków, czy też mozaiki o specjalnie przygotowanych kształtach. Walory kamiennego miejsca na ogień są bezsprzeczne - żaden inny materiał nie komponuje się równie dobrze z otoczeniem ogrodu i zielenią jak kamień. Jest to także surowiec o wyjątkowej odporności.

Źródło: https://pl.pinterest.com/pin/142356038198984806/

Ogrody skalne

Skalniaki są popularną i bardzo ciekawą formacją ogrodową. Ogrody skalne potrafią zmienić nudny i płaski teren w dziki, egzotyczny zakątek, pełen urozmaiceń, wzniesień i dolin. Podstawą tej aranżacji ogrodowej, oprócz odpowiednich roślin, jest również kamień naturalny. Wszystko, co naturalne świetnie się ze sobą komponuje - można to powtarzać jak mantrę. Czy istnieje lepsze, bardziej harmonijne zestawienie niż kamień i rośliny? Może tylko rośliny i woda. Zresztą często spotyka się piękne połączenie ogrodów skalnych z oczkami wodnymi, także otoczonymi kamieniami.

Kamień nie tylko w domach, ale i w ogrodzie występuje w wielu wariantach i zastosowaniach i we wszystkich świetnie komponuje się z naturą i zielenią. Sprawia, że teren staje się ciekawszy i nabiera trójwymiarowości. Nieważne czy wybierzemy mozaikę kamienną, łupki czy głazy narzutowe - pomysły i inspiracje nietrudno znaleźć.  

 

Pozostałe źródła:

https://pl.pinterest.com/pin/137500594849964150

https://pl.pinterest.com/pin/142426406938415816/