Z ciekawością i fascynacją obserwujemy, jak ostatnimi czasy trendy wnętrzarskie wyraźnie oscylują wokół minimalizmu, bezpruderyjnej, eleganckiej naturalności, ascetycznych form, surowych faktur. Tego typu klimaty bardzo mocno przyjaźnią się z drewnem, betonem, a zwłaszcza kamieniem naturalnym.


  


Drewno i beton


Drewno jest bardzo popularnym elementem aranżacyjnym, który w polskich domach króluje od lat. Jest naturalne, praktyczne, wytrzymałe, sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Popularne jest teraz zwłaszcza drewno egzotyczne, sprowadzane z Indonezji. Aktualnie panująca minimalistyczna moda, która mocno czerpie z przestrzeni industrialnych, częstokroć korzysta z drewna, które w fascynujący sposób zestawia z ascetycznym betonem. Dekory przypominające beton czy tynk są świetnym tłem dla drewna, którego naturalnie piękny rysunek słojów czy sęków zostaje świetnie podkreślony. Ważna jest również gra kolorów w tym zestawieniu, gdyż efekt skomponowania zimnej szarości betonu z ciepłym brązem drewna jest niezwykle elegancki i na czasie. Mając do czynienia z materiałem tak surowym, jak dekor betonowy, ważne jest, aby każdy inny element aranżacji różnił się fakturą w taki sposób, aby uzyskać pożądany efekt, czyli ocieplenie uzyskamy dodając drewno, ciepłe, grube materiały oraz elementy “miękkie”; elegancji natomiast doda szkło, lustra, gładkie, lśniące powierzchnie i finezyjne kształty. Jakkolwiek w ogólnym rozrachunku wszelkie osądy na płaszczyźnie estetycznej są względne, tak trudno oprzeć się wrażeniu, że beton bez przełamania elementami eleganckimi czy ocieplającymi jest zbyt surowy, by nie rzec ubogi. Oczywiście istnieją miłośnicy takich ascetycznych aranżacji, zwłaszcza w czasac,h gdy panuje na nie moda. Podobnie jest z drewnem. Zmniejsza przestrzeń a wrażenie przytulności może przejść w uczucie duszności, gdy zdominuje wnętrze i nie jest przełamane innym kolorem, materiałem czy fakturą.


  


Kamień naturalny - mozaika


Popularność kamienia naturalnego w aranżacji wnętrz wciąż rośnie, nie tylko z uwagi na jego uniwersalny charakter, wyjątkową trwałość i wspaniałą urodę. Kamienne mozaiki możemy spotkać w wielu odmianach, kolorach, kształtach i zastosowaniach, co sprawia, że urządzenie stylowego, efektownego wnętrza nie sprawia większych problemów. Dekory kamienne możemy spotkać w formie kostek, kamienia ciętego, otoczaków, pasków oraz mozaiki łamanej a wybór kolorów jest ogromny, więc gdy chcemy ocieplić pomieszczenie, wybieramy mozaikę w ciepłych tonacjach, gdy chcemy nadać wnętrzu surowy styl - wybieramy chłodne odcienie, które od szarości mogą przejść nawet w kolor czarny. Odpowiednio podświetlony dekor kamienny w sposób niewymuszony nadaje przestrzeni jakże teraz modny ascetyczny charakter. Nieregularne kształty, chropowata struktura, unikalny rysunek żył - jest to dzieło natury, które z wyczuciem użyte w aranżacji może stać się dziełem sztuki. Kamień naturalny jest specyficznym elementem wystroju, gdyż prezentuje się świetnie zarówno jako główny akcent pomieszczenia, jak i łatwo go wkomponować w inne elementy by stanowił tło. Ma tę przewagę nad drewnem czy dekorem betonowym, że jest odporny na wiele czynników, co czyni go absolutnie uniwersalnym w zastosowaniu. Odporność na temperatury, w tym mrozy czy wodę sprawia, że z powodzeniem można go stosować na zewnątrz. Z zachwytem obserwujemy, jak zdobi sauny, kominki, grille czy elewacje. Wewnątrz, w postaci np. ścianek dekoracyjnych upiększa łazienki, salony czy kuchnie. Kamienna mozaika efektownie koresponduje zarówno z prostymi ścianami, jak i z drewnem, szkłem oraz materiałami o najróżniejszej fakturze. Także w wyborze mebli mamy totalną wolność. Najbardziej wyróżniającą cechą dekorów z kamienia naturalnego jest ich ponadczasowe, pierwotne piękno oraz uniwersalność. W zależności od koloru i rysunku wewnętrznych żyłek można je wpisać w każdą stylizację - od skromnej, surowej i minimalistycznej, po pełen przepychu luksus. Jedynymi ogranicznikami aranżacyjnymi są wyobraźnia oraz upodobania. Dekory kamienne są niewyczerpaną inspiracją wielu stylistów, kreatorów i artystów, którzy zestawiają je w coraz to nowy, budzący zdumienie sposób.