Biel – ponadczasowa, uniwersalna i praktyczna. Czy zawsze musi być kolorem przewodnim w małej łazience? A może będzie stanowić doskonałą bazę pod kolorowe dodatki?

Estetyka i funkcjonalność

Urządzanie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Miejmy na uwadze, że obok estetyki, niezwykle ważna jest jej funkcjonalność. Na niewielu metrach kwadratowych trzeba zmieścić niezbędne elementy wyposażenia sanitarnego w odpowiedniej odległości od siebie, tak by można było wygodnie z nich korzystać. W razie konieczności rezygnujemy na przykład z pralki (którą można umieścić w kuchni) czy szafki na ręczniki i środki czystości.

Taka przestrzeń wymaga o wiele większej uwagi i podejmowania świadomych wyborów. Nie możemy więc zapominać, jak ważną rolę pełnią w niej kolory – optycznie kształtują pomieszczenie, wpływają na jego charakter oraz to, jak się w nim czujemy. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami zaprojektować takiego wnętrza, możemy powierzyć to zadanie architektowi, który wykreuje piękną i wygodną przestrzeń.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

W aranżacji małej łazienki ważny jest umiar w stosowaniu detali i form. Wrażenie ładu i harmonii wprowadzą poziomo ułożone płytki, które dodatkowo optycznie powiększą wnętrze. Najlepiej wybrać kafelki w barwach jasnych i chłodnych oraz z połyskiem (dotyczy to również frontów szafek).

Pamiętajmy też o idealnym dobraniu koloru fug – kontrastowe i grube dadzą wrażenie szachownicy, która zmniejszy wizualnie łazienkę. Brak wyraźnych kolorystycznych podziałów zapewni efekt jednolitej powierzchni.

Doskonale w takim wnętrzu sprawdzą się także lustra bez ram – łazienka będzie wydawać się dwukrotnie większa i zyska więcej światła. Cały projekt oświetlenia jest bardzo ważny – pomaga stworzyć odpowiedni klimat, wyeksponować wybrane elementy i dodać przestronności.

Manipulować proporcjami pomieszczenia możemy również za pomocą płytek dekoracyjnych – poziome z szerokimi wzorami poszerzą wnętrze, zaś pionowe z pionowymi dekorami sprawią, że będzie wydawało się wyższe.

Biel najczęstszym wyborem do małego wnętrza

W małych łazienkach kolor biały jest wykorzystywany najczęściej. Jest ponadczasowy, nawiązuje do czystości i kojarzy się z porządkiem. Jest też uniwersalny – pasują do niego dodatki w każdym odcieniu i w każdym stylu. Ma jeszcze jedną istotną zaletę – doskonale rozświetla wnętrze, przez co wydaje się ono większe. Biała łazienka jest jaśniejsza i wizualnie bardziej przestronna. Jasne ściany i podłogi pozwalają też na wtopienie w tło białych urządzeń sanitarnych, przez co wnętrze jest dodarkowo optycznie powiększone.

Choć biel ma wiele zalet, to trzeba uważać, bo jej nadmiar może spowodować, że pomieszczenie wyda się zimne, mało przyjemne i nudne. Warto zatem wprowadzić nieco koloru – takie dodatki pozwolą odmienić wnętrze i nadać mu przytulny, nowoczesny charakter.

Biała baza wystroju łazienki daje pełne pole do popisu. Można ją ożywić dodatkami w najróżniejszych barwach – czerwieni, żółci czy zieleni. Mile widziane są kolorowe ręczniki i akcesoria łazienkowe. Świetnie komponuje się także z blatami i szafkami z naturalnego drewna.

Jakie jeszcze kolory sprawdzą się w małej łazience?

Ciemne i mocno nasycone kolory zmniejszają optycznie przestrzeń oraz mogą wywołać efekt przytłoczenia. Najlepiej wystrzegać się stosowania ich na dużych powierzchniach, ograniczając się do kilku elementów dekoracyjnych, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Oprócz śnieżnobiałych kafli doskonale w małej łazience sprawdzą się te w odcieniu kości słoniowej czy subtelnej szarości, wzbogacone o kolorową lub kamienną mozaikę, którą można wydzielić strefy, na przykład umywalkową czy prysznicową. Świetnie będzie wyglądał także kontrastujący poziomy pas płytek w innym niż otoczenie kolorze.

W niewielkiej przestrzeni kąpielowej lepiej nie przesadzać z ilością wzorów – na ścianach układajmy płytki jednokolorowe, zaś poszaleć możemy na podłodze. Interesujący i powiększający optycznie wnętrze efekt stworzą ułożone w karo płytki czarno-białe. Na podłodze małej łazienki może pojawić się też marmur lub drewniany parkiet, nawet w ciemniejszym kolorze.

Biel i drewno stanowią bardzo modne połączenie. Drewno ociepla wnętrze, przełamuje chłód i nadaje przytulny klimat. W tym przypadku może grać pierwsze skrzypce. Drewno doskonale komponuje się również z szarą ceramiką (imitującą beton architektoniczny) czy z innymi elementami z surowców naturalnych, na przykład elegancką, kamienną umywalką.

Warto pamiętać, że kolory z zimnej palety barw – błękit, jasna zieleń, pudrowy róż –sprawiają, że ściany optycznie się oddalają, zaś ciepłe – przybliżają.

Połączenie dwóch lub więcej kolorów w małej łazience powinno być subtelne. Warto zatem zestawiać jasne odcienie harmonizujących się barw z ponadczasową bielą. Dobrze wygląda też zastosowanie tego samego koloru, ale w różnym nasyceniu.

Autorką tekstu jest Aleksandra, redaktorka bloga Fixly i pasjonatka wnętrzarstwa.

Bibliografia:
https://pl.pinterest.com/pin/853080354393623833/
https://pl.pinterest.com/pin/759067712174260406/
https://pl.pinterest.com/pin/390828073909902505/
https://pl.pinterest.com/pin/313563192803885148/
https://pl.pinterest.com/pin/590604938611151391/
https://pl.pinterest.com/pin/573716440029677035/
https://pl.pinterest.com/pin/AeTZoP9XiwZt7LEpz4g35fZnyKbzMljl0U7Ywz8xo0DT_wPd0XQBM5k/
https://pl.pinterest.com/pin/70861394123687131/
https://pl.pinterest.com/pin/439734351111511990/
https://pl.pinterest.com/pin/303641199860125456/
https://pl.pinterest.com/pin/545498573596218225/
https://pl.pinterest.com/pin/544865254889045724/