Jak idealnie oświetlić łazienkę? Proste porady


Światłem i cieniem można czynić cuda w pomieszczeniach, którym brakuje idealnych proporcji. Nasze oczy łatwo ulegają złudzeniom, zatem sposób oświetlenia wnętrza istotnie decyduje o jego wyglądzie, a także ma znaczenie dla użyteczności pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie jest jednym z kluczowych aspektów funkcjonalnych, nie tylko łazienki ale i całego mieszkania i jeśli jest dobrze wkomponowane, można nim fantastycznie udekorować przestrzeń.


        
Oświetlenie w łazience


Dobre oświetlenie wnętrza łazienki odgrywa bardzo ważną rolę - tworzy nastrój, budzi zachwyt, inspiruje oraz eksponuje ciekawe elementy wnętrzarskie. Przykładem jest kamień naturalny oraz wykonane z niego nieoszlifowane mozaiki czy umywalki nablatowe - w tym przypadku należy pamiętać o jak najkorzystniejszym oświetleniu, które wydobędzie porowatość, nierówności powierzchni czy inne bardzo pożądane, naturalne cechy. Kamień można efektownie podkreślić przez światło płynące od góry, usytuowane tuż nad tym luksusowym elementem wystroju. To samo tyczy się stylowych wazonów, obrazów i innych nietypowych, wartych podkreślenia ozdób i akcesorii. Przy użyciu światła nie tylko możemy osiągnąć efekt dekoracji pomieszczenia, ale także wpłynąć na nasze dobre samopoczucie. W pomieszczeniach źle oświetlonych czujemy się często niekomfortowo. Wzrok jest najczęściej używanym zmysłem, a więc światło jest jednym z tych bodźców, które człowiek odbiera dosyć mocno. Jest to szczególnie odczuwalne jesienią i zimą, gdy w naszej strefie klimatycznej mamy niedostatek światła naturalnego. Więc jeśli w naszej łazience jest okno, to warto optymalnie korzystać z promieni słonecznych. Łazienka jest pomieszczeniem o bardzo ściśle określonych funkcjach. Bardzo wiele łazienek, zwłaszcza w starym budownictwie jest pozbawiona okien, co powoduje, że to jednak oświetlenie sztuczne jest jedynym źródłem światła i jest używane całą dobę, dowiedzmy się zatem jak umiejętnie je ukierunkować.    
Efekty kierowania światła w różne części pomieszczenia


Aby pozornie uczynić wnętrze większym i wyższym, należy skierować oświetlenie na sufit, natomiast światło padające na podłogę optycznie obniży wnętrze. Zaciemnienie dolnych części ścian w odpowiednim stosunku do naświetlenia górnych spotęguje wrażenie wysokości. Zacienienie stref wnętrza tuż powyżej górnych obszarów, na które najczęściej spoglądamy, czyli oświetlenie środkowej części ścian spotęguje wrażenie szerokości wnętrza. We wnętrzach długich ważne jest skierowanie światła na krótsze ściany przy względnym niedostatku światła na ścianach dłuższych - spowoduje to wrażenie poszerzenia wnętrza a co za tym idzie, pomieszczenie wygląda bardziej proporcjonalnie. A co z dużymi, nieprzytulnymi i niezagospodarowanymi przestrzeniami? Oświetlenie takich wnętrz głównie za pomocą naściennych kinkietów spowoduje pozorne zmniejszenie wnętrza.


    Lustro


Bardzo ważnymi czynnościami wykonywanymi w łazience są te przeprowadzane przed lustrem, dlatego też wymaga ono dobrego, jasnego oświetlenia, które nie powoduje cieni powstających na twarzy. Stosowane do tego celu oprawy oświetleniowe umieszczane są zazwyczaj na lustrze na wysokości wzroku człowieka i blisko jego oczu, konieczne jest, aby zapewniały dobre, jednolite oświetlenie i co ważne - nie mogą oślepiać. Dlatego też w każdym przypadku oprawy powinny być wyposażone w silnie rozpraszające światło osłony. Dwie podłużne oprawy naścienne usytuowane po obu stronach lustra zapewnią dostateczne oświetlenie twarzy, to samo dotyczy jednej oprawy umieszczonej nad lustrem. Większe lustra mogą być oświetlane oprawami podobnymi do stosowanych tradycyjnie w garderobach teatralnych.


Innym najczęściej pojawiającym się oświetleniem w łazience jest to główne, górne oraz oświetlenie umieszczane w brodziku czy nad wanną, jednakże tu również funkcjonalność łatwo pogodzić z efektownością dzięki stosowaniu się do wymienionych wyżej wskazówek.