Kamień naturalny w łazience: Rodzaje, impregnacja

 

Kamień naturalny jest coraz częściej stosowany w urządzaniu wnętrz. Nadaje on przestrzeni luksusowego, eleganckiego a czasami surowego i minimalistycznego klimatu, wszystko w zależności od pożądanego efektu. Kamień stał się stylowym materiałem oraz niewyczerpaną inspiracją do przeróżnych aranżacji. Jest surowcem bardzo solidnym, powstałym w długotrwałych procesach naturalnych. Niemożliwe jest znalezienie dwóch takich samych kamieni, a co za tym idzie - wzorów. Czy jednak nie traci efektu poprzez codzienne użytkowanie? Osady z mydła, kamienia, kurz, a także sama woda potrafią odebrać blask najpiękniejszym powierzchniom łazienkowym. 

 
    


Czy każdy kamień naturalny nadaje się do łazienki?

 

Tak, jednakże pod warunkiem, że będzie odpowiednio zaimpregnowany. Najczęściej wybieranymi kamieniami do łazienek są: wzorzysty, idealny do dużych powierzchni marmur​  ; w pięknych barwach, od brązu po beż, ale też najbardziej porowaty trawertyn; czy też najbardziej odporny na wodę granit. Popularny jest​ także niesłychanie efektowny i dekoracyjny onyx oraz ciepły kolorystycznie i chropowaty na powierzchni piaskowiec. Warto też wspomnieć o coraz częściej stosowanych naturalnych kamieniach rzecznych. Każdy z wymienionych rodzajów kamieni ma inną strukturę oraz stopień porowatości, jednakże wszystkie z powodzeniem stosowane są w przestrzeniach łazienkowych, właśnie dzięki impregnacji. 

 
    


Impregnacja

 

Niezaimpregnowany kamień może ulec niemożliwym do usunięcia zabrudzeniom.

Impregnacja kamienia oznacza zabezpieczenie mikroporów przed wnikaniem wody. Ważne, abyś wiedział, że zabieg ten niezbędny jest zwłaszcza na początku użytkowania, później warto  powtarzać go co kilka lat. W okolicach szczególnie narażonych na niekorzystny wpływ wody należy zastosować specjalne membrany wodochronne. Przyjmuje się, że wszelkimi zabiegami zabezpieczającymi kamień zajmują się firmy kamieniarskie montujące kamień we wnętrzach. Pierwszą impregnację kamienia w łazience warto zlecić specjalistom, natomiast później należy stosować preparaty odpowiednie do poszczególnego rodzaju kamienia naturalnego, gdyż stosowanie niewłaściwych może zaszkodzić jego powierzchni.

 Kamień naturalny jest trwałym, szlachetnym materiałem, dzięki któremu można uzyskać ponadczasowy wystrój wnętrza, również dzięki wykonanym z niego akcesoriom. Dobrze zaimpregnowany nie straci na swej urodzie przez lata oraz będzie łatwy w utrzymaniu. Mimo tego, że jest to kosztowna inwestycja, ta odrobina luksusu oraz wrażenie kontaktu z naturą jest nie do przecenienia, zwłaszcza dla osób, które łazienkę traktują jak prywatną świątynię.


Poniżej prezentujemy filmik instruktażowy na temat pielęgnacji oraz impregnacji kamiennych umywalek: