Podziwiając unikatowe przedmioty wykonane ze skamieniałego drewna, wśród nich umywalki nablatowe Fossil Wood, warto mieć świadomość ich historii, gdyż ten prastary minerał, z którego zostały wykute, kształtował się przez miliony lat głęboko pod ziemią w egzotycznej Indonezji. Tam też ludzie rozumiejący naturę spetryfikowanego drewna nadali mu własnoręcznie perfekcyjną formę. Oto opowieść o chemicznej transformacji żywego drzewa w skamielinę a skamieliny w efektowną umywalkę z historią, a wręcz z prehistorią.

Petryfikacja


Przed milionami lat, drzewa oraz ich fragmenty znalazły się pod grubymi warstwami pyłu wulkanicznego z kwarcowym osadem lub w płytkich, ciepłych zatokach o odczynie alkalicznym, z dnem zbudowanym z kwarcowych piasków. Wówczas zapoczątkowany został proces krzemienienia czy też petryfikacji drewna. Podczas butwienia, wytworzyły się kwasy, powodujące miejscowe obniżenie pH drewna, w wyniku czego, z wody morskiej wytrącała się krzemionka, która zajmowała w komórkach drewna miejsce usuniętych wcześniej związków organicznych. W procesie tym często zachowane zostają wszelkie szczegóły budowy drewna oraz struktura, stąd jego fascynujący wygląd. Wszystko to odbywa się przez miliony lat, głęboko pod ziemią, bez dopływu tlenu. Co ciekawe, efektem pierwszej fazy krystalizacji żelu krzemionkowego w drewnie jest opal. Niekiedy proces krzemienienia drewna zatrzymywał się na tym etapie, najczęściej jednak trwał nadal. Z biegiem lat, przy odpowiednich do tego warunkach, opal zamieniał się w jedną z odmian chalcedonu np. agat​, czy karneol​. Proces petryfikacji mógł się zatrzymać również na tym etapie, podobnie jak w przypadku opalu, lub trwać w dalszym ciągu, prowadząc do powstania kwarcu​. Warto wiedzieć, że na barwę skamieniałego drewna wpływa skład mineralizującej krzemionki, dla przykładu chrom wywołuje barwę zieloną i niebieską, krzemionka wpływa na barwę białą i szarą, mangan – różową, węgiel – czarną a tlenek żelaza – czerwoną, pomarańczową, żółtą i brązową.


   


Obróbka


Skamieniałe drewno można znaleźć na całym świecie i wywodzi się z różnych epok geologicznych, najstarsze pochodzi ze środkowego dewonu sprzed ok. 380 mln lat, a najmłodsze ze środkowego plejstocenu, czyli sprzed ok. 40 tys. lat. Wiek indonezyjskich skamielin drzewnych szacuje się na około 20 milionów lat, więc wynika z tego, że pochodzą z Miocenu - najstarszej epoki Neogenu. Ta prastara skamielina jest bardzo cennym materiałem do wyrobu biżuterii i różnych ozdób, a z dużych fragmentów spetryfikowanego drewna wytwarza się niezwykłe, luksusowe meble, blaty czy umywalki nablatowe. Tak drogocenny i niezwykły minerał wymaga zarówno ręcznej selekcji, aby wybrane kawałki nie posiadały szczelin, jak i ręcznej, bardzo starannej obróbki. Twardość spetryfikowanego drewna w skali od 1 do 10 określa się jako 7, gdzie dla porównania, diament jako 10.

Indonezyjczycy od pokoleń zdobywali wiedzę oraz umiejętności umożliwiające im perfekcyjne wyselekcjonowanie kamienia, owi ludzie intuicyjnie widzą w jego kształcie zarysy przyszłego przedmiotu oraz potrafią obrobić własnoręcznie, a następnie wypolerować ten niebywale twardy materiał w taki sposób, że zachwyca on niezwykłym, naturalnym pięknem. Jest to praca czasochłonna, wymagająca wiele skupienia, wprawy i doświadczenia. Efektem są unikalne umywalki nablatowe Fossil Wood - dzieła sztuki stworzone przez trzy czynniki - naturę, czas i człowieka.