Kamień naturalny jest bardzo uniwersalnym materiałem, którego trwałość nie ma sobie równych wśród innych surowców wykorzystywanych w wykończeniu i aranżacji wnętrz. Ma miliony lat i dobrze traktowany, może posłużyć następnym pokoleniom.

Popularnym miejscem, w którym spotkać można kamień ozdobny jest łazienka - czy to pod postacią mozaiki ściennej, nablatowej umywalki wyciosanej z otoczaka rzecznego, czy wykładziny podłogowej w postaci kostki czy płyt. Kuchnia jest już mniej popularnym miejscem dla kamienia naturalnego. Wiele osób obawia się wilgoci oraz zabrudzeń, ale skoro w łazience kamień naturalny sprawdza się lepiej niż świetnie, to dlaczego w kuchni miałby się nie sprawdzić? Kamień spotkać też można na kominkach, jako blaty, schody, okładziny ścienne, ozdoby, ect.

Kluczową kwestią we właściwej pielęgnacji kamienia naturalnego, czy to w łazience, czy w kuchni, czy na podłodze w salonie jest jego pierwsza i najważniejsza impregnacja. Musi zostać przeprowadzona przez fachowców, którzy mają doświadczenie w swej dziedzinie. Kolejną istotną kwestią jest rodzaj i jakość kamienia. Jeśli wybierzemy ten najtańszy, to można założyć, że będzie on porowaty, czyli mimo impregnacji może wchłaniać wilgoć, która od wewnątrz zniszczy jego strukturę. Będzie on też mniej odporny na uszkodzenia.

www.pinterest.com

Ważne jest też to, jak dbasz o kamień podczas użytkowania i czy dysponujesz właściwą wiedzą oraz odpowiednimi preparatami czyszczącymi i impregnującymi przeznaczonymi do danego typu kamienia. Przez lata doświadczenia w pracy z kamiennymi wyrobami spotkaliśmy się z wieloma sytuacjami, w których osoby uprzedzone do kamienia naturalnego w domu popełniły wcześniej kardynalne błędy, które zniszczyły kamień. Używano kwaśnych lub chlorowanych detergentów, które usuwały cały impregnat, wystawiając niczym nie osłonięty kamień, na regularne działanie zakamienionej wody, mydła, detergentów itp. Inne też preparaty będziemy używać do pielęgnacji skał wapiennych, inne do piaskowców a inne do granitu czy marmuru. Przyswojenie kilku niezbędnych informacji jest więc niezbędne do prawidłowego dbania o kamień naturalny.

fot. www.pinterest.com


Przyjmuje się, że im twardsza skała, z której wykonano mozaikę, płytę czy umywalkę, tym lepiej. Z reguły jest to prawda, gdyż twarde skały są jednocześnie mało porowate. Do najtwardszych minerałów używanych w aranżacji wnętrz należą granit i skamieniałe drewno, z którego wyrabiane są niezwykłej urody nablatowe umywalki Fossil Wood, absolutne unikaty w skali światowej. Raczej miękkim i bardzo ozdobnym kamieniem jest onyks, który również bywa stosowany w produkcji umywalek. Dzięki ściankom o odpowiedniej grubości można mieć pewność, że jest dostatecznie trwałym i odpornym materiałem, aby wytrzymać wielopokoleniowe użytkowanie bez uszczerbku na urodzie. Marmur z kolei znany jest ze swej odporności i eleganckiego piękna. Wspaniale prezentuje się jako okładzina ścienna i wykładzina podłogowa, zwłaszcza w dużych, wysokich pomieszczeniach. Marmur występuje też w tak wielu kolorach i odcieniach, że pasuje
praktycznie do każdej stylizacji. Umywalki nablatowe wykonane z tego kamienia cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza że odpowiednia impregnacja i odrobina wiedzy na temat tego, czym je czyścić są równie bezwysiłkowe, jak dbanie o umywalki ceramiczne. Po prostu używa się innych preparatów.

Kamień naturalny jest prosty w utrzymaniu, jednak narosły wokół tego tematu mity, które spowodowane były kupnem kiepskiego surowca, nieodpowiednim położeniem kamienia przez amatorów czy niewłaściwą impregnacją i brakiem kluczowej wiedzy w kwestii reakcji kamienia z różnymi substancjami, zwłaszcza chemią gospodarczą. Warto przełamać te mity i przekonać się samemu jak satysfakcjonujące i przyjemne jest obcowanie z tym pięknym, naturalnym i najbardziej ekologicznym z surowców.

fot. www.pinterest.com