Pod określeniem “brązowy marmur” kryje się wiele odcieni i kolorów - od beżu, przez karmelowy, pomarańczowy, orzechowy, po brąz od jasnego po ciemny, a wszystko w tonacjach zimnych, neutralnych i ciepłych. Brązowy marmur to także unikalne rysunki wewnętrznych żyłek, cienie, plamki, specyficzne zabarwienia i przejścia z koloru w kolor. W związku z tym, że w każdej dziedzinie życia wszystko zdaje się zmierzać w stronę natury, to brąz i jego pochodne należą do najmodniejszych barw zarówno teraz, jak i w nadchodzących sezonach.

Z czym połączyć brązowy marmur?Z bielą, zielenią i elementami czerni! Brązowy marmur nie zawsze jest cały brązowy, często sam kamień jest dosyć jasny, a brązowe są wewnętrzne żyłki, plamy i wzory. Taki właśnie marmur najlepiej połączy się z bielą, ale niekoniecznie zimną, śnieżnobiałą. Rezultat będzie bardzo estetyczny, elegancki i wytworny, a każdy, kto boi się brązu jako barwy ciemnej, czy wręcz ponurej, zachwyci się naturalnie jasnym efektem. Takie połączenie świetnie sprawdza się na przykład w łazience, gdzie biel ścian zestawić można z marmurową umywalką nablatową Brown, a zieleni dodać żywą rośliną w donicy i na przykład dywanikiem. Kolor czarny wspaniale sprawdzi się w roli drobnych wykończeń, lamówek, fug, uchwytów szafek czy ramy lustra.

Zieleń pasuje do naturalnych brązów marmuru na mocy praw natury. Jest to połączenie brązu pnia drzewa i zieleni liści, brązu ziemi i zieleni trawy. Każde naturalne połączenie jest ponadczasowe i przyjemne dla oka. Dla przykładu zieleń wprowadzić można na ścianę w salonie, a brązowy marmur zastosować na podłodze, jako okładzinę kominkową, gzyms, czy tarczę zegara. W takim wnętrzu zieleń i brąz grają pierwsze skrzypce, więc połączenie może być dosyć intensywne. Warto wobec tego wprowadzić optyczne rozjaśniacze, takie jak białe poduszki w delikatne, czarne wzorki, jasny dywan odcieniem nawiązujący do najjaśniejszego odcienia marmuru zastosowanego we wnętrzu czy obrazy z dużymi elementami bieli.Czerń jest dla większości kolorem zbyt ciemnym, aby z brązowym marmurem grać pierwsze skrzypce. Czerń jednak, zwłaszcza błyszcząca, o szklanej, lśniącej powierzchni prezentuje się zarówno elegancko, jak i odrobinę zimno w zestawieniu z ciemniejszym wydaniem brązowego marmuru. Wiele osób powie takim zestawieniom zdecydowane “NIE!”, ale jest spora grupa miłośników zimnej, ciemnej elegancji.


Zestawienia monochromatyczne

Takie zestawienia dla wielu osób są zbyt jednorodne, natomiast inni je kochają. Brązowy marmur połączony z różnymi brązami może sprawiać wrażenie przytulności, pod warunkiem, że nie użyjemy zimnych i ponurych odcieni. Brązy, jak już wspomnieliśmy, są kolorami naturalnymi, często też są tak neutralne, że dobrze przebywa się w ich otoczeniu, bo nie rozpraszają. Miewają ciepłe, cieliste odcienie, nieraz wręcz karmelowo-kawowo-czekoladowe, przez co dobrze się kojarzą, a nawet bywają apetyczne. Naturalny brązowy marmur świetnie zgra się też z drewnem o odpowiednio dobranym do marmuru odcieniu. Niezwykle efektownie prezentują się zwłaszcza marmurowe umywalki nablatowe Brown usytuowane na drewnianych blatach z wiszącym lustrem w ramie zrobionej z tego samego drewna co blat. Warto zwrócić uwagę, aby odcień drewna dobrze współgrał z odcieniami marmuru, a uzyskamy połączenie idealne.