Kamień i drewno – natura w stylu japandi

W minionych latach coraz popularniejszy stawał się styl skandynawski, stawiający na prostotę oraz elementy wyposażenia stworzone z naturalnych materiałów. Równolegle rozwijała się fascynacja japońską kulturą aranżacji wnętrz, gdzie dominuje powściągliwość i synchronia kształtów. Z połączenia tych dwóch trendów narodził się nowy, unikalny styl, czyli japandi.
Czym się wyróżnia ta koncepcja oraz jakie materiały się w nią wpisują? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule!
Czym jest styl japandi?
Styl japandi to przede wszystkim prosta, lecz wyrafinowana forma, bliskość natury oraz jakość. Czerpie on to co najlepsze z dwóch, cieszących się niemalejącą popularnością trendów w aranżacji. Jest to japońska sztuka minimalizmu i niechęci do zbytku, a także skandynawska jakość, zamiłowanie do wygody oraz naturalnych surowców. Całość uzupełniają natomiast elementy wabi-sabi hołdujące wysokiej jakości, ręcznie wykonanym przedmiotom.
|
![]() |
![]() |
W efekcie połączenia najlepszych elementów tych idei, stworzono unikalny, cieszący się coraz większym zainteresowaniem nurt aranżacji wnętrz. Pozwala on na stworzenie ascetycznego, lecz wygodnego, ciepłego i zarazem eleganckiego wnętrza. Aspekty wywodzące się z wabi-sabi sprawiają natomiast, że każdy detal jest przemyślany i podkreśla wyrafinowany gust gospodarza.
Uważa się, że japandi w wyjątkowy sposób sprzyja wypoczynkowi i regeneracji. Odpowiadać za to mogą zarówno naturalne materiały i starannie dobrane meble, jak też geometryczne linie symetria, harmonia i oszczędność formy. Dodatkowym atutem są kolory, które mają odzwierciedlać barwy ziemi. W japandi dominują zatem takie odcienie, jak:
- beże, brązy i kolory piaskowe;
- różne odcienie szarości;
- delikatne róże i fiolety;
- złamane odcienie bieli;
- delikatne odcienie zieleni i niebieskiego.
Całość stanowi wyjątkowo kompozycję, która pozwala na wyciszenie i złagodzenie naszych zmysłów.
Kamień i drewno w stylu japandi
Japandi od pozostałych stylów opartych na prostocie i minimalizmie, wyróżniają przede wszystkim materiały używane podczas komponowania elementów aranżacji. Nie ma w nim bowiem miejsca na elementy wyposażenia bazujące na tworzywach sztucznych – co odróżnia go przykładowo od stylu Scandi.
![]() |
![]() |
![]() |
Do materiałów które idealnie uzupełnią ten trend należą między innymi kamień i drewno. Dekoracje i elementy wyposażenia z nich wykonane doskonale sprawdzają się, jako detale podkreślające charakter tego trendu w salonie, gabinecie, czy sypialni. Warto jednak pójść o krok dalej i wprowadzić ten styl również do łazienki, która coraz częściej staje się miejscem relaksu i wypoczynku. Bliskość przyrody pozwala bowiem na pełniejszy i efektywniejszy relaks, tworząc zarazem wyjątkowe poczucie swobody.
Doskonałym przykładem zastosowania naturalnych materiałów mogą być kamienne wanny, umywalki i akcesoria z Industone. Jakość wykonania oraz pochodzenie prosto z natury sprawia, że każdy produkt wykonany z surowego kamienia, staje się wyjątkowy i niepowtarzalny. Ponadto warto podkreślić, że w przyrodzie trudno jest spotkać dwa takie same kamienie, co przekłada się również na oryginalność każdego wyrobu. Dokładna obróbka umożliwia uzyskanie wyjątkowo estetycznych kształty, które podkreślą charakter aranżacji.
Kolejnym surowcem, który doskonale uzupełnia ten trend jest drewno. Ono także pozwala zachować nam kontakt z naturą, a w konsekwencji skutecznie odpocząć od natłoku obowiązków. Drewno – podobnie, jak kamień – kojarzy się też z trwałością, przez co podkreśla jakość i estetykę, nadając elegancji.
![]() |
![]() |
![]() |
W tym aspekcie warto zatem zwrócić uwagę na wykonane z drewna akcesoria łazienkowe od Industone. W połączeniu z takimi elementami wyposażenia, jak wanny i umywalki z kamienia pozwala dopełnić oparty na naturze wyraz łazienki, nadając jej niepowtarzalnego charakteru. Całość kompozycji uzupełnić mogą rośliny, które – co warto podkreślić - również są jednym z charakterystycznych elementów stylu japandi.
Drewno oraz kamień, jako kwintesencja naturalnych surowców, mogą tworzyć estetyczne, a przede wszystkim naturalne aranżacje oparte stylu japandi. Dodatkowym atutem przemawiającym za tego rodzaju, rzemieślniczymi wyrobami, są idee wabi-sabi. Podkreślają one bowiem wartość takich cech przedmiotów, jak niepowtarzalność, jakość i trwałość, a w tym przypadku trudno o materiały i wytwory, które lepiej spełnią te kryteria.
Zdjęcia:
https://pl.pinterest.com/pin/275071489734584068/
https://pl.pinterest.com/pin/245305510945583775/
https://pl.pinterest.com/pin/1085860160129508394/
https://pl.pinterest.com/pin/600667669065643204/
https://pl.pinterest.com/pin/1970393577942425/
https://pl.pinterest.com/pin/593701163390159042/
https://pl.pinterest.com/pin/33777065949874373/
https://pl.pinterest.com/pin/698198748494352295/
https://pl.pinterest.com/pin/4574037113772281/
https://pl.pinterest.com/pin/41728734040679942/
https://pl.pinterest.com/pin/598838081719196091/